Glaukoma

Glaukomā ietilpst acu slimības, kas paaugstināta acs iekšējā spiediena rezultātā parasti bojā redzes nervu, un ar nepietiekamu terapiju tas var izraisīt redzes lauka zaudēšanu un aklumu. Šī slimība skar aptuveni 1% iedzīvotāju, un risks ievērojami palielinās lielākā vecumā. Pirmkārt, ir bīstami, ja sākumā slimība progresē lēni un nemanāmi. Sākot no 40 gadu vecuma, ieteicams regulāri iziet medicīniskās pārbaudes, lai savlaicīgi atklātu glaukomu.


Visbiežāk rodas primārā atvērtā leņķa glaukoma, kas ilgu laiku nerada grūtības; ar savlaicīgu noteikšanu to var veiksmīgi ārstēt ar acu pilieniem. Tālākās formas ir: akūta glaukoma, kas ir steidzams gadījums, kas ļoti ātri var izraisīt aklumu, kā arī iedzimta un sekundāra glaukoma citas acs slimības rezultātā. Ja nepietiek ar acu pilieniem, jāievēro ārstēšana ar lāzeru vai operācija.
 

Definīcija / iemesli
 

Glaukoma ir parasts nosaukums, ko lieto dažādām acu slimībām, kurām vairumā gadījumu ir trīs kopīgas pazīmes:

 

• paaugstināts acs iekšējais spiediens,
  • redzes lauka zudums,
  • krūtsgala izrakšana ar redzes nerva masas zudumu (atrofiju).

 

Vairumā gadījumu glaukomas cēlonis ir acs iekšējā spiediena palielināšanās. Pārkāpjot kameras šķidruma aizplūšanu tā sauktajos acs kameras stūros, rodas nelīdzsvarotība starp tā pastāvīgo veidošanos ciliāru ķermenī un aizplūšanu. Acīs uzkrājas šķidrums, paaugstinās spiediens. Šis paaugstinātais acs iekšējais spiediens galvenokārt bojā jutīgos redzes nervus. Bojāti nervu audi vairs nespēj piegādāt visu informāciju smadzenēm, un tiek zaudēts redzes lauks, kas raksturīgs glaukomai.
 

Tā kā ir arī pacienti ar glaukomu, kuriem ir normāls acs iekšējais spiediens, tiek minēti arī citi faktori, kas izraisa tā parādīšanos. Noteiktu lomu var spēlēt, piemēram, traucējot redzes nervu un tīklenes asiņu piegādi. Šajā gadījumā jāpievērš uzmanība arī asinsvadu slimībām un pārāk augstam vai zemam asinsspiedienam.
 

Parasti ir trīs dažādas glaukomas formas:

• primārā atvērtā leņķa glaukoma,
 • primārā slēgtā leņķa glaukoma (= akūta glaukoma / akūta glaukomas lēkme),
 • sekundārā glaukoma, paaugstināts acs iekšējais spiediens citas acu slimības vai vispārējas slimības rezultātā.

Biežums un riska faktori


Rūpnieciski attīstītajās valstīs glaukoma ir viens no biežākajiem redzes zuduma cēloņiem. Pēc aptuveniem aprēķiniem, 1% iedzīvotāju cieš no glaukomas vai vismaz tai ir reāls glaukomas risks. Visizplatītākā glaukomas forma ir primārā atvērtā leņķa glaukoma. Šī slimība skar galvenokārt vecāka gadagājuma cilvēkus. Slimības biežums 70–80 gadus vecu cilvēku grupā ir vismaz astoņas reizes lielāks nekā 30–40 gadus vecu cilvēku grupā. Atklāta leņķa glaukomas gadījumā nozīmīga loma ir šādiem riska faktoriem:


• vecums virs 65 gadiem,
  • bieža slimības klātbūtne ģimenē,
  • cukura slimība,
  • sirds un asinsvadu aparāta slimības,
  • smags acu iekaisums,
  • smaga tuvredzība,
  • kortizona ārstēšana


Glaukomas biežums vīriešiem un sievietēm jaunībā ir vienāds. Akūta glaukoma principā var parādīties katrā vecumā, bet, pieaugot vecumam, tās rašanās biežums palielinās. Turklāt sievietēm lielā vecumā tas notiek nedaudz biežāk nekā vīriešiem. Svarīgi riska faktori ir:
 

• acs ābols ir pārāk īss, ko bieži novēro ar hiperopiju (hiperopiju),
 • bieža klātbūtne ģimenē.

 

Primārā iedzimta glaukoma ir reti sastopama, un normālos apstākļos tā parādās pirmajos cilvēka dzīves gados. Tajā pašā laikā pastāv ievērojama nosliece, tomēr precīzs veids, kā mantot šo slimību, vēl nav precīzi zināms.


Simptomi
 

Primārā atvērtā leņķa glaukoma ilgstoši notiek asimptomātiski, tas ir, cietušajam to nepamanot. Tipiskos gadījumos pat sāpes nav jūtamas. Ar paaugstinātu acs iekšējo spiedienu tā saucamās epitēlija edēmas dēļ ap gaismas avotiem var parādīties krāsaini gredzeni vai plankumi. Epitēlija edēma attiecas uz šķidruma uzkrāšanos radzenes augšējā slānī. Vēlākā posmā redzes lauka defekti rodas līdz pilnīgam aklumam.


Akūtu glaukomu raksturo cieta, sarkana acs ar skolēnu, kurš nereaģē uz gaismu, un to papildina sāpes un redzes traucējumi. Bieži var novērot tādus simptomus kā galvassāpes, slikta dūša un vemšana. Primārā iedzimta glaukoma bērniem izpaužas kā ūdeņainas acis, jutīgas pret gaismu un acu plakstiņu konvulsīvas kontrakcijas. Ļoti lielu acu gadījumā zīdaiņiem ir izteiktas aizdomas par šo slimību, un ir obligāti jākonsultējas ar ārstu. Sekundārā glaukoma atkarībā no esošās slimības var rasties bez simptomiem vai arī to var pavadīt visi iepriekš aprakstītie simptomi.


Diagnoze


Primārā atvērtā leņķa glaukoma
Lai ticami diagnosticētu primārā atvērtā leņķa glaukomu, tikai gadījumā ir svarīgi novērtēt acs iekšējo spiedienu, redzes lauku un redzes nerva nipeli. Dažreiz glaukomas diagnosticēšanai vairākus gadus ir jāuzrauga slimības gaita, saglabājot visu medicīnas speciālistu secinājumu dokumentāciju.


Akūta glaukoma
Izšķiroša akūtas glaukomas klātbūtnes pazīme ir iepriekš minētie simptomi. Pēc tam oftalmologs var apstiprināt diagnozi, izmērot acs iekšējo spiedienu un pārbaudot acs priekšējos segmentus, kā arī acs kameras leņķi.

Primārā iedzimta glaukoma
Uzticamu primārās iedzimtas glaukomas diagnozi bieži var veikt, tikai pamatojoties uz skartā bērna pārbaudi anestēzijas laikā.


Sekundārā glaukoma
Sekundārajā glaukomā, no diagnostikas viedokļa, priekšplānā ir paaugstināts acs iekšējais spiediens. Tādējādi diagnoze izriet no esošajām slimībām.


Intraokulārā spiediena augšējā robeža ir aptuveni 21–23 mm Hg (Hg = dzīvsudrabs). Ar vecumu, spiediens var palielināties. Jāpiemin, ka pretēji acs iekšējam spiedienam, kas ir pieļaujamās robežās, var būt glaukoma. Šajos gadījumos acs iekšējais spiediens no statistikas viedokļa tomēr ir pieļaujamās robežās, tomēr individuāli tas ir pārāk augsts slimajai acij un rada attiecīgus bojājumus. No otras puses, augsts asinsspiediens ne vienmēr nozīmē glaukomu. Šajā gadījumā attiecīgās acs individuālās pielaides robežas ir augstākas nekā parasti.


Terapija


Ārstējot zāles ar acs iekšējā spiediena pazemināšanu, primārā atvērtā leņķa glaukomas gadījumā galvenā ir narkotiku ārstēšana. Izrakstīto medikamentu gadījumā tas parasti attiecas uz acu pilieniem. Ir pieejamas dažādas efektīvo vielu grupas, kuras var arī kombinēt savā starpā. Ar nepietiekamu zāļu terapiju dažos gadījumos varat izmēģināt lāzera ārstēšanu. Tomēr spiediena pazemināšanas ietekme ir tikai nenozīmīga un nestabila. Tad alternatīva ir operācija. Operācijas laikā, ko parasti veic vietējā anestēzijā, kameras šķidrumam tiek radīta mākslīga aizplūšana.

Akūta glaukoma ir ārkārtas situācija, un tā nekavējoties jāārstē. Tam seko medikamenta intraokulārā spiediena pazemināšanās, kam seko operācija (alternatīvi, izmantojot lāzeru). Iedzimtas glaukomas ārstēšana vienmēr darbojas. Sekundārās glaukomas ārstēšana ir atkarīga no esošās slimības, tomēr to galvenokārt veic saskaņā ar iepriekšminētajiem principiem.

 

Profilakse
 

Kā profilakses līdzeklis primārā atvērtā leņķa glaukomas rašanās gadījumā no 40 gadu vecuma katrai personai ieteicams veikt oftalmologa profilaktisku pārbaudi, ieskaitot acs iekšējā spiediena mērīšanu vismaz reizi trīs gados, lai ārstēšanu varētu sākt savlaicīgi, lai samazinātu acs iekšējais spiediens. Riska pacientiem profilaktiskās medicīniskās pārbaudes jāveic vēl biežāk. Pacientiem, kuri jau ir cietuši no jebkāda veida zilumiem vai citiem acu ievainojumiem, regulāri jāmēra reizi gadā acs spiediens ilgā laika posmā, jo šāda ievainojuma dēļ var rasties sekundārā glaukoma. 5-10% no visiem cilvēkiem ilgāka ārstēšana ar acu pilieniem, kas satur kortizonu vai citas kortizonu saturošas zāles, noved pie tā saucamās kortizona glaukomas kā atsevišķas sekundārās glaukomas formas. Tādēļ atbilstošiem pacientiem jāveic acs spiediena kontrole.
 

Prognoze
 

Principā vajadzētu balstīties uz faktu, ka katra neārstēta glaukoma noved pie skartās acs redzes zuduma. Bojājumus, kas jau radušies, pretēji intensīvai aprūpei, nevar labot. Ar primāro atvērtā leņķa glaukomu mēs runājam par hronisku sāpīgu procesu, kas tomēr norit diezgan lēni, proti, vairāku gadu vai pat gadu desmitu laikā. Pateicoties piemērotai terapijai, šo procesu var apturēt vai palēnināt. Neārstēta akūta glaukoma vairumā gadījumu noved pie ātra redzes zuduma. Tomēr, ja tas tiek savlaicīgi atklāts un atbilstoši apstrādāts, tā prognoze ir ļoti laba. Neskatoties uz iedzimtas glaukomas savlaicīgu ārstēšanu, bieži vien nav iespējams izvairīties no daļējiem acs bojājumiem ar redzes asuma samazināšanos, un vairumā gadījumu pilnīgu aklumu var novērst. Sekundārās glaukomas prognoze ir atkarīga no esošās slimības.

 

Avots: http://primar.sme.sk/c/4116906/zeleny-zakal-glaukom.html#ixzz0gLXGkLqG