Очні хвороби

Синдром сухого ока

  • Синдром сухого ока.

Через зір ми отримуємо більше 80% всієї інформації. Очі є головним органом чуття, який пов’язує нас з довкіллям. Одночасно очі є найбільш чутливим органом чуття, на які впливають численні фактори навколишнього і робочого середовища. Отже, коли саме час почати піклуватися про свої очі? Відповідь однозначна – будь-коли, чим раніше, тим краще, бажано кожного дня. Синдром сухого ока на сьогоднішній день є одним з найчастіших захворювань. Ним страждає більше 20% населення, він відноситься до хвороб цивілізації. Він характеризується зниженням утворення сліз або їхнім збільшеним випаровуванням з поверхні ока. Це призводить до порушення промивання поверхні ока сльозами, тому рогівка стає менш захищеною і висихає. Пацієнти з цим синдромом зазвичай скаржаться на втому очей, відчуття стороннього тіла або піску в оці, подразнення, свербіж, печія, почервоніння, світлобоязнь, іноді тимчасове порушення зору впродовж дня. Відсутність лікування сухого ока може призвести до серйозного ураження зору. При появі перших ознак бажано звернутися до аптеки і придбати штучні сльози, призначені для лікування сухого ока. Потрібно завжди мати штучні сльози з собою та застосовувати їх тоді, коли це потрібно.

Точних інструкцій не існує. Комусь стає легше від однієї краплі, комусь від трьох. Штучні сльози зволожують очі і одночасно вимивають сторонні частинки, вони не завдають оку шкоди, немає небезпеки передозування. Якщо проблема не зникає, слід звернутися до офтальмолога. Парадоксально те, що сухе око може проявлятися надмірним сльозоутворенням. У такому випадку мова йде про порушення не кількості, а якості сліз. У такому випадку краще всього підходять штучні сльози, які посилюють всі шари слізної плівки.

  • Фактори ризику

Сухість очей може бути спричинена багатьма факторами. Комп’ютери, телеекрани, штучне освітлення, кондиціонування повітря, контактні лінзи, подорожі літаком, задимлення приміщень, вітер, забруднене довкілля. Ці проблеми часто посилюються старінням, гормональними змінами (вагітність, менопауза), прийманням ліків (контрацептивів, антидепресантів, антигістамінних препаратів, діуретиків), а також деякими захворюваннями (цукровий діабет, захворювання щитоподібної залози, автоімунні захворювання).

Хоча неможливо повністю виключити вплив цих факторів на наші очі, все ж багато факторів ризику можна принаймні мінімізувати шляхом покращення робочого середовища, дотриманням здорового способу життя і, звичайно ж, щоденним доглядом за своїми очима.

ДЕСЯТЬ ЗАПОВІДЕЙ для здоров’я очей:

1.       Захищайте очі якісними сонцезахисними окулярами

2.         Проходьте регулярні огляду у офтальмолога

3.         Відповідним чином відкоригуйте робоче середовище і режим праці

4.         Свідомо моргайте

5.         Приймайте достатню кількість рідини

6.         Уникайте тривалого перебування у накурених місцях та у приміщеннях з кондиціонерами

7.         Використовуйте зволожувачі повітря

8.         Щодня гуляйте на свіжому повітрі

9.         Забезпечте прийом вітамінів та мінералів, необхідних вашим очам

10.       При сухості очей використовуйте штучні сльози

Гіпромелоза-П – штучні сльози першого вибору з пантенолом

Сенсивіт зволожуючий розчин з вітамінами А і Е

ОКУхіл С штучні сльози з гіалуроновою кислотою і лікарською календулою

Почервоніння очей

За останні 25 років, в які я працюю в офтальмології, постійно чути голоси колег з інших спеціальностей про необхідність послаблення рецептурних обмежень у випадку очних крапель. Офтальмологи завжди стверджували, що без належного обстеження очей з використанням спеціального обладнання неможливо поставити правильний діагноз, а отже й правильно призначити лікування, тому вони радше виступають проти зняття рецептурних обмежень.

Інші спеціалісти навпаки стверджують, що вони вітали б розширення можливостей лікування, передусім у випадку легкого перебігу захворювання очей. Якщо у пацієнта важкий випадок, вони відправляють його до офтальмолога. В останні роки ситуація покращується завдяки розширенню пропозиції очних крапель, які вільно продаються в аптеці.

Можна сказати, що більшість скарг, які колеги інших спеціальностей чують від своїх пацієнтів щодо очей, стосуються неважких станів "червоних очей", які, тим не менш, сильно докучають пацієнтам. Більшість цих станів обтяжують як пацієнта, так і лікаря. Однак втрата зору чи серйозне ураження очей пацієнту у такому випадку не загрожує.

"Червоне око" (поверхнева ін’єкція ока) може бути викликана різними причинами. На практиці найчастіше зустрічаються такі:

1.       кон’юнктивіт

2.         місцева алергічна реакція

3.         астенопічні ускладнення (почервоніння ока, спричинене одночасним напруженням очей, наприклад, у машині, при перегляді телевізора або під час роботи за комп’ютером, і неправильно відкоригованим рефракційним дефектом). 

4.         реактивна гіперемія (втома, плач, контактні лінзи, перебування у накуреному приміщенні тощо)

5.         посттравматичні стани

6.         синдром сухого ока (порушення складу слізної плівки, що призводить до дискомфорту і подразненню ока). 

Офтальмологи мають рацію у тому, що встановити правильний діагноз без обстеження з використанням спеціального обладнання серед цих найчастіших причин практично неможливо. Але людина не бігтиме одразу до лікаря через виникненняі будь-якої банальної ситуації чи відчуття дискомфорту в очах. Хотілося б мати "розумні очні краплі", які людина могла б завжди мати "під рукою". Вдома. У машині. Краплі, за допомогою яких можна було б вилікувати або принаймні полегшити більшість згаданих станів. Однак все це за неодмінної умови, щоб вони у жодному разі не нашкодили, щоб не відбувалося в оці. Краплі, які лікар-неофтальмолог або фармацевт міг би зі спокійною совістю рекомендувати при "червоних очах". Кожному – дорослому, дитині, новонародженому. І при цьому бути впевненими, що вони допоможуть, а не нашкодять, не будуть взаємодіяти з іншими ліками. Краплі, які можна було б мати вдома і використовувати у разі виникнення ускладнень або для промивання, якщо до ока щось потрапило, а також для усунення відчуття дискомфорту в очах з будь-якої причини. Такий "розумний засіб інстиляції" повинен забезпечити одночасно кілька ефектів

1.         дезінфекційний та антибіотичний

2.         в’яжучий

3.         протизапальний

Довгий час здавалося, що нічого подібного створити неможливо. Але все як раз навпаки. Такий препарат існує, причому нічого нового винайдено не було. У ньому використовується та ж речовина, яка століттями успішно використовувалася для лікування захворювань очей – екстракт очанки лучної. Цей екстракт був включений до стерильного, ізотонічного буферного розчину очних крапель під назвою ОКУфлеш. Очанка лучна має дезінфекційний, антибіотичний, в’яжучий і протизапальний ефект. ОКУфлеш відповідає всьому, про що ми говорили, та може застосовуватися для дітей від самого народження.

У своїй практиці ми чуємо від матерів дітей, що саме під час ігор дітей у пісочниці або під час перебування на природі найчастіше виникає подразнення очей. Щоб уникнути цих неприємностей у дітей, слід використовувати препарат ОКУфлеш для промивання очей кілька разів на добу. Рекомендуйте використовувати ОКУфлеш, тому що він добре підходить для дитячих очей. До того ж він має протизапальний та антибактеріальний ефект і здатний зупинити інфекції і запалення ще на початку. Це дуже допоможе у п’яти з шести згаданих вище станів червоного ока. Однак він не вирішує проблеми з синдромом сухого ока. У такому випадку потрібно використовувати також штучні сльози.

До сих пір у практиці найчастіше проти червоного ока застосовується препарат Офтальмо-Септонекс. Однак він має лише дезінфекційний ефект. Якщо ви будете використовувати ОКУфлеш, ви побачите, що наслідки лікування будуть набагато кращими. І ви не перевищите свій ліміт. Очні краплі ОКУфлеш відпускаються без рецептурних обмежень, вільно продаються у аптеках за помірну ціну. Пацієнт оплачує їх самостійно. Спробуйте рекомендувати пацієнтам ОКУфлеш у своїй практиці.

 

дипл. лікар Ярослав Кархан, офтальмолог

Офтальмологічна клініка Факультету лікувальної справи Університету Олоумоца

 

Джерело: Detský lekár 1/2007, стор. 22

Подразнені очі

Чи добре дбаєте ви про своє тіло? А про очі?

Ви сидите годинами перед комп’ютером чи телевізором та щодня обтяжуєте свій зір. Ваші очі часто піддаються впливу кондиціонера, поганому освітленню і багатьом іншим факторам. Про зір ми говоримо, що він є найважливішим органом чуття, але рівень догляду за очима у нас мінімальний, але він має бути таким же природним, як і миття рук і чищення зубів.

Людина – це візуальна істота. Через зір ми отримуємо більше 80% інформації із зовнішнього середовища. У цьому сенсі зір – це найважливіший орган чуття. Протягом доби на наші очі впливають численні фактори. Звісно, неможливо повністю виключити вплив цих факторів, але при цьому можна принаймні мінімізувати фактори ризику у тому числі шляхом щоденного догляду за нашими очима. Багатьох проблем з очима ми не уникнемо, але завдяки якісній і регулярній гігієні очей ми можемо підтримувати їх у відмінному стані.

За рахунок щоденного догляду за очима ми можемо уникнути проблем з ними у майбутньому.

Багато говориться про необхідність берегти себе, але мало хто при цьому згадує очі. При цьому очі – це найчутливіший орган чуття. Пропонуємо вам препарат, який дасть вам змогу самостійно активно доглядати за своїми очима. Він одночасно буде вам добрим помічником у випадку захворювань і травмування очей. І при його застосуванні ви будете певні, що він не може зашкодити вашим очам.

  • ОКУфлеш чисті очі завдяки природі.
  • ОКУфлеш коли природа лікує...

Гарна сонячна погода викликає бажання у людей провести вільний час на природі, у горах або біля води. Можливо ви також плануєте відправитися у гори або на морське узбережжя, тому не забудьте взяти свої універсальні очні краплі, які допоможуть вам у разі виникнення проблем з очима.

У приємну літню пору погіршується стан у певної групи людей – у алергіків. У рамках комплексної терапії алергії, окрім фармакотерапії, дуже важливо усунути алергени, чому багато алергіків не приділяють належної уваги. Їм не слід забувати про промивання очей, які видаляють алергени і знижують ймовірність подразнення очей.

Напевне, кожний з вас стикався з ситуацією, коли, дивлячись у дзеркало, помічав, що очі почервоніли. Щоб робити, коли у вас раптом з’явилося почервоніння очей? У переважній більшості випадків ці стани неважкі, однак вони завдають суттєвих незручностей. У такому випадку вам не загрожує втрата зору чи серйозне ураження очей. А зарадити цьому стану вам допоможуть ваші універсальні помічники з вашої аптечки. Розумні очні краплі, які вашим очам ніколи не зашкодять, але завжди допоможуть. Вони не взаємодіють з іншими ліками. Краплі, які одночасно мають кілька ефектів: дезінфекційний, антибіотичний, в’яжучий, протизапальний. У очних краплях ОКУфлеш ми задіяли досвід багатьох століть лікування захворювань очей екстрактом очанки лучної. Лікувальні ефекти очанки лучної були добре відомі вже у давнину, а народи класичної епохи вважали її важливою лікарською рослиною, про що свідчить її грецька назва "euphrasia" – радість, задоволення.

Почервоніння очей може виникнути з кількох причин. На практиці найчастіше це – кон’юнктивіт, алергічні реакції, почервоніння, спричинене поєднанням напруження зору під час перегляду телевізора або під час роботи за комп’ютером і неправильно відкоригованого дефекту зору (короткозорість, далекозорість).

Реактивна гіперемія, тобто приплив крові до очей, може також бути спричинена втомою, плачем, механічним подразненням, контактними лінзами, перебуванням у задимленому середовищі і посттравматичними станами.

Синдром сухого ока, при якому порушується склад слізної плівки, також призводить до відчуття дискомфорту. Препарат ОКУфлеш суттєво помагає при всіх перелічених станах, що спричиняють почервоніння очей. Він повністю не усуває лише синдром сухого ока. У такому випадку потрібно використовувати також штучні сльози.

ProVens

Вікова дегенерація макули

Зір – це найважливіший орган чуття людини. Через нього ми отримуємо до 80% всієї інформації. Тому необхідно захищати зір від негативного впливу зовнішнього і робочого середовища, такого як сонячне випромінювання, випромінювання від телевізора, комп’ютера тощо.

Крім того, чим старшою стає людина, тим більшим є ризик захворювання очей, головним чином поява вікової дегенерації макули і катаракти.

  • Вікова дегенерація макули

Років 30 тому вона відносилася до рідкісних хвороб, а на сьогоднішній день – це одна з найчастіших причин сліпоти у розвинених країнах. Точна причина захворювання не відома. Припускають, що вона спричинена впливом кількох факторів, наприклад, зміною зовнішніх факторів навколишнього середовища (сонячне та інше випромінювання тощо) і стилем життя (стрес, дієта тощо).

Коли світло потрапляє в око, воно падає на сітківку. Тут знаходиться центр найгострішого зору – так звана жовта пляма (макула). Із сітківки зображення потім проходить у вигляді нервових сигналів оптичним каналом до мозку. Однак при потраплянні світла на сітківку виникають також шкідливі речовини, так звані вільні радикали. Вони накопичуються і пошкоджують головну макулу. Якщо їх не видалити, вони можуть пошкодити і навіть вбити клітини макули і спричинити вікову дегенерацію макули. Лютеїн і зеаксантин – це пігменти, необхідні для роботи сітківки, які організм сам виробити не може, тому їх потрібно отримувати ззовні. Ці пігменти не лише живлять сітківку, але й захищають її як фільтр, поглинаючи частину шкідливого світлового випромінювання. Тому ми називаємо їх також "внутрішніми окулярами". Принципом цього "захисту" є знищення вільних радикалів. Цей процес проходить у взаємодії з іншими антиоксидантами (вітамінами А, Е, С) та деякими мікроелементами (селеном, цинком).

До груп ризику розвитку вікової дегенерації макули відносяться люди похилого віку, курці, жінки, люди зі світлим кольором райдужки, у яких менша кількість лютеїну у сітківці, а також ті, кому була проведена операція з видалення катаракти.

  • Катаракта

Це – помутніння кришталика ока, яке виникає внаслідок зміни структури і розташування білкових волокон у ньому. Кришталик змінюється з віком та під впливом різних факторів (наприклад, ліків, різних хвороб), поступово мутніє та міняється з прозорого на непрозорий. Це погіршує проходження світла, зображення на сітківці стає розмазаним, людина сприймає оточення розмитим, тобто несфокусованим, мутним, затуманеним і спотвореним. На сьогоднішній день цю проблему можна усунути шляхом пр?

Пов:

Сухе око
Червоне око
Подразнені очі

Вікова дегенерація макули
Діабетична ретинопатія