Червоне око

Почервоніння очей

За останні 25 років, в які я працюю в офтальмології, постійно чути голоси колег з інших спеціальностей про необхідність послаблення рецептурних обмежень у випадку очних крапель. Офтальмологи завжди стверджували, що без належного обстеження очей з використанням спеціального обладнання неможливо поставити правильний діагноз, а отже й правильно призначити лікування, тому вони радше виступають проти зняття рецептурних обмежень.

Інші спеціалісти навпаки стверджують, що вони вітали б розширення можливостей лікування, передусім у випадку легкого перебігу захворювання очей. Якщо у пацієнта важкий випадок, вони відправляють його до офтальмолога. В останні роки ситуація покращується завдяки розширенню пропозиції очних крапель, які вільно продаються в аптеці.

Можна сказати, що більшість скарг, які колеги інших спеціальностей чують від своїх пацієнтів щодо очей, стосуються неважких станів "червоних очей", які, тим не менш, сильно докучають пацієнтам. Більшість цих станів обтяжують як пацієнта, так і лікаря. Однак втрата зору чи серйозне ураження очей пацієнту у такому випадку не загрожує.

"Червоне око" (поверхнева ін’єкція ока) може бути викликана різними причинами. На практиці найчастіше зустрічаються такі:

1.       кон’юнктивіт

2.         місцева алергічна реакція

3.         астенопічні ускладнення (почервоніння ока, спричинене одночасним напруженням очей, наприклад, у машині, при перегляді телевізора або під час роботи за комп’ютером, і неправильно відкоригованим рефракційним дефектом). 

4.         реактивна гіперемія (втома, плач, контактні лінзи, перебування у накуреному приміщенні тощо)

5.         посттравматичні стани

6.         синдром сухого ока (порушення складу слізної плівки, що призводить до дискомфорту і подразненню ока). 

Офтальмологи мають рацію у тому, що встановити правильний діагноз без обстеження з використанням спеціального обладнання серед цих найчастіших причин практично неможливо. Але людина не бігтиме одразу до лікаря через виникненняі будь-якої банальної ситуації чи відчуття дискомфорту в очах. Хотілося б мати "розумні очні краплі", які людина могла б завжди мати "під рукою". Вдома. У машині. Краплі, за допомогою яких можна було б вилікувати або принаймні полегшити більшість згаданих станів. Однак все це за неодмінної умови, щоб вони у жодному разі не нашкодили, щоб не відбувалося в оці. Краплі, які лікар-неофтальмолог або фармацевт міг би зі спокійною совістю рекомендувати при "червоних очах". Кожному – дорослому, дитині, новонародженому. І при цьому бути впевненими, що вони допоможуть, а не нашкодять, не будуть взаємодіяти з іншими ліками. Краплі, які можна було б мати вдома і використовувати у разі виникнення ускладнень або для промивання, якщо до ока щось потрапило, а також для усунення відчуття дискомфорту в очах з будь-якої причини. Такий "розумний засіб інстиляції" повинен забезпечити одночасно кілька ефектів

1.         дезінфекційний та антибіотичний

2.         в’яжучий

3.         протизапальний

Довгий час здавалося, що нічого подібного створити неможливо. Але все як раз навпаки. Такий препарат існує, причому нічого нового винайдено не було. У ньому використовується та ж речовина, яка століттями успішно використовувалася для лікування захворювань очей – екстракт очанки лучної. Цей екстракт був включений до стерильного, ізотонічного буферного розчину очних крапель під назвою ОКУфлеш. Очанка лучна має дезінфекційний, антибіотичний, в’яжучий і протизапальний ефект. ОКУфлеш відповідає всьому, про що ми говорили, та може застосовуватися для дітей від самого народження.

У своїй практиці ми чуємо від матерів дітей, що саме під час ігор дітей у пісочниці або під час перебування на природі найчастіше виникає подразнення очей. Щоб уникнути цих неприємностей у дітей, слід використовувати препарат ОКУфлеш для промивання очей кілька разів на добу. Рекомендуйте використовувати ОКУфлеш, тому що він добре підходить для дитячих очей. До того ж він має протизапальний та антибактеріальний ефект і здатний зупинити інфекції і запалення ще на початку. Це дуже допоможе у п’яти з шести згаданих вище станів червоного ока. Однак він не вирішує проблеми з синдромом сухого ока. У такому випадку потрібно використовувати також штучні сльози.

До сих пір у практиці найчастіше проти червоного ока застосовується препарат Офтальмо-Септонекс. Однак він має лише дезінфекційний ефект. Якщо ви будете використовувати ОКУфлеш, ви побачите, що наслідки лікування будуть набагато кращими. І ви не перевищите свій ліміт. Очні краплі ОКУфлеш відпускаються без рецептурних обмежень, вільно продаються у аптеках за помірну ціну. Пацієнт оплачує їх самостійно. Спробуйте рекомендувати пацієнтам ОКУфлеш у своїй практиці.

 

дипл. лікар Ярослав Кархан, офтальмолог

Офтальмологічна клініка Факультету лікувальної справи Університету Олоумоца

 

Джерело: Detský lekár 1/2007, стор. 22

tcld.net