Suché oči

 • Syndróm suchého oka.

Zrakom prijímame viac ako 80 % všetkých informácií. Oči sú hlavným zmyslovým orgánom, ktorý nás spája s okolím. Oči sú zároveň najexponovanejším zmyslom, vplýva na ne množstvo faktorov životného a pracovného prostredia. Kedy je teda ten správny čas začať sa starať o svoje oči? Odpoveď je jednoznačná, kedykoľvek, čím skôr, tým lepšie, pravidelne každý deň. Syndróm suchého oka je v dnešnej dobe jedným z najčastejších ochorení. Postihuje viac ako 20 % populácie, patrí medzi civilizačné choroby. Je charakterizovaný zníženou tvorbou sĺz alebo ich zvýšeným odparovaním z povrchu oka. Dochádza pri ňom k poruche omývania povrchu oka slzami a preto je rohovka menej chránená a vysychá. Pacienti s týmto syndrómom sa zvyčajne sťažujú na únavu očí, pocit cudzieho telieska či piesku v oku, dráždenie, svrbenie, pálenie, začervenanie, svetloplachosť, prípadne na prechodné poruchy videnia v priebehu dňa. Neliečené suché oko môže vážne poškodiť zrak. Pri prvých príznakoch je rozumné zájsť do lekárne a kúpiť si umelé slzy určené na liečbu suchého oka. Umelé slzy by sme mali mať pohotovostne pri sebe a aplikovať ich vtedy, keď si to oko vyžiada.
Presný návod neexistuje. Niekomu uľaví jedna kvapka inému tri. Umelé slzy oči zvlhčia a zároveň odplavia nežiadúce čiastočky, oko nepoškodia, predávkovanie nehrozí. Pokiaľ problém pretrváva treba navštíviť očného lekára. Paradoxne sa suché oko môže prejavovať nadmerným slzením. Vtedy ide o poruchu nie množstva ale kvality sĺz. V tomto prípade sú najvhodnejšie umelé slzy, ktoré posilňujú všetky vrstvy slzného filmu.

 • Rizikové faktory.

Za vysychanie očí môže mnoho faktorov. Počítače, televízne obrazovky, umelé osvetlenie, klimatizácia, kontaktné šošovky, cestovanie lietadlom, zadymené miestnosti, vietor, znečistené prostredie. Pod tieto problémy sa častokrát podpisuje i starnutie, hormonálne zmeny (tehotenstvo, menopauza), užívanie liekov (antikoncepcia, antidepresíva, antihistaminiká, diuretiká) ako i niektoré choroby (cukrovka, ochorenia štítnej žľazy, autoimunitné ochorenia).
Nakoľko nie je možné úplne vylúčiť vplyv týchto faktorov na naše oči je možné mnohé rizikové faktory aspoň minimalizovať, či úpravou pracovného prostredia, zdravým životným štýlom a samozrejme každodennou starostlivosťou o svoje oči.

DESATORO doporučení pre zdravé oči :
 1. oči si chráňte kvalitnými slnečnými okuliarmi
 2. absolvujte pravidelné kontroly u očného lekára
 3. vhodne si upravte pracovné prostredie a režim práce
 4. vedome žmurkajte
 5. dodržujte pitný režim
 6. vyhýbajte sa dlhodobému pobytu v zafajčených a klimatizovaných priestoroch
 7. používajte zvlhčovače vzduchu
 8. pohybujte sa denne na čerstvom vzduchu
 9. zabezpečte potrebný príjem vitamínov a minerálov pre vaše oči
 10. pri pocite suchých očí používajte umelé slzy

 Hypromelóza-P - umelé slzy prvej voľby s pantenolom
SensiVit - zvlhčujúci roztok s vitamínmi A a E
OCUhyl C - umelé slzy s kyselinou hyalurónovou a nechtíkom lekárskym