Sausā acs

Sausās acs sindroms

80% no visas informācijas mēs uzņemam ar mūsu redzi. Acis ir galvenais sensorais orgāns, kas savieno mūs ar apkārtējo vidi. Acis arī ir jutīgākais orgāns, ko ietekmē dažādi dzīves un darba vides faktori. Kad tad ir īstais laiks sākt rūpēties par savām acīm? Atbilde ir skaidra: jebkurā laikā, jo ātrāk, jo labāk, regulāri katru dienu. Sausās acs sindroms ir viena no šodien visbiežāk sastopamajām acu slimībām. Tā skar vairāk nekā 20% iedzīvotāju un ir klasificēta kā civilizācijas slimība. To raksturo samazināta asaru veidošanās vai pastiprināta iztvaikošana no acu virsmas. Tas nozīmē, ka acu virsma nav kārtīgi notīrīta. Tāpēc radzene ir mazāk aizsargāta un žūst. Pacienti ar šo sindromu parasti sūdzas par nogurušām acīm, sajūtu, ka acī ir svešķermenis vai smiltis, kairinājumu, niezi, dedzināšanas sajūtu, apsārtumu, jutīgumu uz gaismu vai īslaicīgiem redzes traucējumiem dienas laikā. Neārstēta sausā acs var nopietni bojāt redzi. Parādoties pirmajām pazīmēm, Jums vajadzētu doties uz aptieku un iegādāties mākslīgas asaras sausās acs ārstēšanai. Mums vienmēr ir jābūt pieejamām mākslīgajām asarām un tās ir jāpielieto ikreiz, kad tās ir nepieciešamas acīm. Nav noteikta precīza lietošanas sistēma, jo dažiem cilvēkiem pietiek ar vienu pilienu, bet citiem var būt vajadzīgi trīs pilieni. Mākslīgās asaras ieeļļo acis un izskalo nevēlamās svešķermeņu daļiņas. Šie pilieni nebojā acis un tos nevar pārdozēt. Apmejklējiet arstu, ja Jums rodas problēmas. Paradoksāli, ka sausās acs sindroms var izpausties arī kā pārmērīga asaru ražošana. Tas nozīmē, ka problēma nav asarās, bet to kvalitāte. Tad vislabāk ir izmantot mākslīgas asaras, kas nostiprina visus asaru plēves slāņus (piemēram, SensiVit ar A un E vitamīniem).

 

Riska faktori

Ir daudzi faktori, kas var izraisīt acu izžūšanu. Datori, televīzijas ekrāni, mākslīgais apgaismojums, gaisa kondicionēšana, kontaktlēcas, ceļojumi ar lidmašīnu, piedūmotas telpas, vējš vai piesārņojums. Šīs problēmas bieži ir saistītas ar novecošanu, hormonālām izmaiņām (grūtniecību, menopauzi), zāļu lietošanu (kontracepciju, antidepresantiem, antihistamīniem, diurētiskiem līdzekļiem) vai noteiktām slimībām (diabētu, vairogdziedzera darbības traucējumiem, autoimūnām slimībām).

Nav iespējams pilnībā novērst šo faktoru ietekmi uz acīm, bet vismaz iespējams samazināt daudzus no tiem, pielāgojot darba vidi, pieņemot veselīgu dzīvesveidu un, protams, rūpējoties par acīm katru dienu.

 

TEN TIPS ieteicams veselīgām acīm:

1. aizsargāt acis ar kvalitatīvām saulesbrillēm

2. regulāra acu pārbaude pie ārsta

3. pielāgot savu darba vidi un sistēmu

4. biežāk mirkšķināt

5. pārliecinieties, ka esat lietojis pietiekami daudz šķidrumu

6. izvairieties uzturēties dūmu un gaisa kondicionētajās vietās pārāk ilgi

7. izmantojiet gaisa mitrinātāju

8. Ikdienā saņemiet svaigu gaisu

9. pārliecinieties, ka jums ir nepieciešami vitamīni un minerālvielas

10. lietojiet mākslīgas asaras, ja jūtat sausas acis