Vecuma mākulas deģenerācija (VMD)

Ar vecumu saistīta mākulas deģenerācija (VMD)

Redze ir vissvarīgākais cilvēka maņu orgāns, caur kuru mēs iegūstam līdz 80% no visas informācijas. Tāpēc tas ir jāaizsargā no ārējās un darba vides negatīvās ietekmes pasliktināšanās, piemēram, saules starojuma, televīzijas ekrānu, datoru starojuma un tamlīdzīgi.

Palielinoties vecumam, palielinās arī deģeneratīvu acu slimību risks, galvenokārt ar vecumu saistītas makulas deģenerācijas (VMD) un kataraktas dēļ.


Ar vecumu saistīta makulas deģenerācija (VMD)

Pirms 30 gadiem tā bija reta slimība, un tagad tas ir viens no biežākajiem redzes zuduma cēloņiem attīstītajās valstīs. Precīzs slimības cēlonis nav zināms, tiek pieņemts, ka to izraisa daudzu faktoru ietekme, piemēram, piemēram, mainīga ārējā vides ietekme (saules starojums un citi starojuma veidi, ...), kā arī mūsdienu dzīvesveids (stress, uzturs, .. .).

Kad gaisma iekļūst acī, gaisma nonāk tīklenē. Šeit atrodas arī akūtākās redzes centrs - tā sauktais dzeltenais plankums (makula). Tad attēls no tīklenes nervu ierosmes veidā iet pa redzes ceļu uz smadzenēm. Kad gaisma iekļūst tīklenē, rodas arī kaitīgas vielas - tā sauktie brīvie radikāļi. Pēdējie uzkrājas un bojā galvenokārt makulas. Ja tie netiek noņemti, rodas bojājumi vai pat makulas šūnu nāve un VDM rašanās. Luteīns un zeaksantīns ir tīklenes funkcijai nepieciešami pigmenti, kurus ķermenis pats nespēj radīt, tāpēc tie jāievada ķermenī. Šie pigmenti ne tikai baro tīkleni, bet arī aizsargā to, darbojoties kā filtrs, absorbējot kaitīgā gaismas starojuma daļas. Šī iemesla dēļ mēs tos saucam arī par “iekšējām brillēm”. Šīs “aizsardzības” princips ir brīvo radikāļu likvidēšana. Šis process notiek kopā ar citiem antioksidantiem (A, E, C vitamīniem) un noteiktiem mikroelementiem (selēns, cinks).

VDM rašanās riska grupā ietilpst gados veci cilvēki, smēķētāji, sievietes, cilvēki ar varavīksnenes gaišu krāsu, kuriem tīklā ir zemāks luteīna daudzums, kā arī cilvēki, kuriem ir veikta kataraktas operācija.

 

Katarakta

Katarakta ir objektīva mākoņi, kas rodas, mainoties olbaltumvielu šķiedru struktūrai un atrašanās vietai tajā. Ar vecumu vai dažādu citu faktoru (piemēram, zāļu, dažādu slimību) ietekmes rezultātā lēca mainās, tā pakāpeniski apduļķojas un no caurspīdīgas pārvēršas necaurspīdīgā. Sakarā ar to pasliktinās gaismas caurlaidība, attēls tīklenē ir neskaidrs, cilvēks strauji neuztver apkārtējos priekšmetus, bet ir blāvs, miglains un sagrozīts. Mūsdienās šo problēmu var atrisināt ķirurģiski, kad objektīvu aizstāj ar mākslīgo, kas palīdz uzlabot redzes asumu. Pēc šīs operācijas pacienta acīs nonāk vairāk gaismas.

Tā kā katarakta veidojas vairāku gadu laikā, ievainojamie un jutīgie fundūza audi tūlīt pēc operācijas nepielāgojas straujām izmaiņām un bieži vien nepietiekami neitralizē gaismas enerģiju. Un tikai pateicoties luteīna un zeaksantīna uzņemšanai vismaz 3 mēnešus pirms operācijas un pēc tam arī pēc tās, mēs sagatavojam pacienta acis jauniem gaismas apstākļiem.