Ealine maakula degeneratsioon (AMD)

Nägemine on meie kõige olulisem meel, sest me saame seeläbi koguni 80% kogu infost. Seetõttu on meil vaja kaitsta nägemist välis- ja töökeskkonna üha negatiivsemate mõjude eest nagu päikesekiirgus, TV ja arvuti kiirgus jne.

Vananedes suureneb silmade degeneratiivsete haiguste oht, eriti ealine maakula degeneratsioon (AMD) ja katarakt.

Ealine maakula degeneratsioon (AMD)

See oli 30 aastat tagasi harvaesinev haigus, kuid nüüd on see üks kõige levinumatest pimedaks jäämise põhjustest arenenud riikides. Haiguse täpne põhjus ei ole teada, kuid eeldatakse, et selle põhjuseks on mitmesuguste tegurite mõju, nagu muutuvad keskkonnamõjud (päikesekiirgus ja muu kiirgus, ...) ja kaasaegse eluviisi mõju (stress, toitumine, ...). Kui valgus jõuab silma, langeb see võrkkestale. See on koht, kus asub meie kõige teravama nägemise keskus - kollane pigment (maakula).

Võrkkestast liigub pilt närvisignaalidena piki optilist kanalit ajju. Kui valgus jõuab võrkkesta, tekitab see ka kahjulikke aineid - vabu radikaale. Need kogunevad ja kahjustavad maakulat. Kui neid ei kõrvaldata, võib see kahjustada ja isegi tappa maakula rakud ja põhjustada AMD. Luteiin ja zeaksantiin on pigmendid, mis on vajalikud võrkkesta toimimiseks, kuid organism ei suuda neid ise toota ja seega tuleb neid manustada. Need pigmendid mitte ainult ei toida võrkkesta, vaid ka kaitsevad seda nagu filtrit, absorbeerides osa kahjulikest valguskiirtest. Seepärast nimetame neid ka „sisemisteks prillideks”. Selle „kaitse” põhimõte on vabade radikaalide likvideerimine. See protsess toimub kooskõlas teiste antioksüdantidega (vitamiinid A, E ja C) ja teatud mikroelementidega (seleen, tsink). AMD poolt kõige enam ohustatud inimesed on vanemad inimesed, suitsetajad, naised, heleda värvusega iirisega inimesed, kellel on võrkkestas madalam luteiini tase ja inimesed, kellel on olnud katarakti operatsioon.

Katarakt

Katarakt on silmaläätse hägusus, mis tuleneb struktuuri muutumisest ja valgukiudude paigutusest selles. Lääts muutub vanuse või teiste erinevate tegurite (nt ravimite, erinevate haiguste) mõjul, muutudes tasapisi häguseks, läbipaistvast läbipaistmatuks. See halvendab valguse läbitavust ja pilt võrkkestal on ähmane, mis tähendab, et patsient tajub keskkonda fookusest väljas, ähmaselt ja moonutatult. Probleemi saab tänapäeval lahendada operatsiooniga, kui lääts asendatakse kunstläätsega, parandades seeläbi nägemisteravust. Pärast operatsiooni jõuab silmadesse rohkem valgust.

Kuna katarakt areneb aastate jooksul, ei kohane silma põhjas haavatav ja tundlik kude vahetult pärast operatsiooni ootamatu muutusega ega suuda tihti valgusenergiat piisavalt neutraliseerida. See tähendab luteiini ja zeaksantiini manustamist vähemalt 3 kuud enne ja pärast operatsiooni, et valmistada ette patsiendi silmad uuteks valgustingimusteks.